Translate

čtvrtek 26. listopadu 2015

Projekty, UFO a WIP

Svět patchworku, tedy spíš svět patchworkářek, se podobá jiným skupinám lidí, které spojuje stejný koníček... Mají svůj vlastní jazyk a oblíbené výrazy. České patchworkové prostředí je navíc jazykově hodně navázané na anglosaský svět, kde je patchwork přeci jen tradičnější disciplínou... A to i přesto, že už se dávno ustálil kouzelný český překlad "záplatování".
  Každá patchworkářka, či také je možné říkat quiltařka, která začne brát svůj koníček opravdu vážně, dříve nebo později zabrousí do zahraničních zdrojů - knihy, časopisy, weby, blogy, obchody... A tam narazí na ony oblíbené výrazy... V poslední době mě zaujaly tři z nich...

1. Projekt: Moderní život a markentingová hantýrka se dostává lidem pod kůži... a tak dneska už nemusíte šít nějakou obyčejnou deku, polštář nebo ubrus, ale můžete "pracovat na projektu"... Často také – jak je ostatně vidět na mých krátkých ohlédnutích za letošní PPM – jde o vyhlašované tematické projekty věnované charitě, nebo prostě jen k nějaké příležitosti...

2. UFO: S tímto termínem jsem se setkala na amerických stránkách některých quiltblogerek. Znamená to UnFinished Objekts. No prostě – když se s něčím couráte, perete, zjistíte v půlce, že vás to zrovna nebaví... Něco, co po letech najdete na dně bedny s jinými projekty, v igelitce zastrčené mezi materiálem... Něco, co odkládáte, protože máte zrovna v hlavně něco mnohem zajímavějšího... Něco, co jste nestihli připravit na konkrétní výstavu, ke kontrétnímu zadání, tématu, a tak jste to odložili "na později"... to všechno jsou patchworková UFO... A ano, občas je jedna překvapená, co našla a s chutí práci dokončí – kolikrát úplně jinak, než měla původně v plánu... ;)

3. WIP: Tento výraz s tím předchozím souvisí, mohlo by se říct, že vlastně znamená totéž... Tedy Work In Progress... Tento výraz se všeobecně často používá pro rozpracované projekty ve všech různých odvětvích, není to tedy žádná patchworková specialita... Na rozdíl od předchozího budí dojem, že práce probíhá, neodkládá se a postupuje kupředu... Takže je to pozitivněji zabarvená zkratka a můžete ji najít u fotografií, kde se autorka chlubí svým pokrokem při šití konkrétního... projektu :))))

Toto je fotka jednoho z mých prvních charitních projektů – Pink quilt. Zhruba před 10 lety se díky Bellusu mohly české patchworkářky zúčastnit amerického projektu na podporu boje s rakovinou prsu. Úkolem bylo vytvořit jeden blok v převážně růžových barvách. Bloky se pak poslaly do USA, kde je patchworkářky během společné akce sešily do dek a proquiltovaly.
Fota z akce i bloky stále můžete najít ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...