Translate

úterý 26. ledna 2016

BLOKY *2* – ONE PATCH: trojúhelníky 1

V 1. kategorii jsou zařazeny tzv. ONE PATCH bloky, tedy bloky složené jen z jednoho dílku. Slovo "blok" tedy zní v tomto případě trochu nadneseně, ale jako obecné označení postačí...
   Všechny bloky z této kategorie mají tyto společné charakteristiky: základní "blok" jednoho tvaru se opakuje přes celý top; tento "blok" není čtverec a ani není do čtverce poskládán; jde o trojúhelníky, obdélníky, diamanty (tedy kosočtverce), různé čtyřúhelníky, pětiúhelníky i šestiúhelníky, rozličné jiné tvary, křivky a 3D tvary.

TROJÚHELNÍKY

Tento krásný scrapový quilt jsem si vyfotila v roce 2006 na výstavě v Litomyšli,
ušila ho paní Irena Richtrová
Pokračování uvnitř článku.


(111) Rovnostranné trojúhelníky (všechny tři strany stejně dlouhé, všechny tři rohy mají úhel 60 stupňů) sešité tak, aby se všechny rohy potkávaly v jednom místě. Střídá se například tmavá a světlá, nebo více látek v protikladu k jedné.

111a


U této verze (a) jsou uvedena jména  
JOSEPH'S COAT – ten se ale běžněji používá na jiný vzor, kdy mají trojúhelníky místo hran obloučky, které po sešití tvoří květiny: 

 


THOUSAND PYRAMIDS či PYRAMIDS – pod tímto názvem vzor najdete nejčastěji;
RED SHIELDS – použité snad pro červeno-bílou variantu vzoru;
THE MOWING MACHINE QUILT – v překladu to znamená "žací stroj", myšlena je zde zřejmě točící se kosa kombajnu.
TRIANGLES – snad netřeba překládat, ale zde samozřejmě může jít o jakékoliv tvary trojúhelníků;

111b

Verze (b) je jinou barevnou variantou pravidelného střídání různobarevných trojúhelníků.
Jméno u ní uvedené – TUMBLERS – se ale hodně používá pro tzv. náprstky, tedy trojúhelníky bez špičky, které se sešívají ve stejném rozložení.111c

Vzor složený z rovnostranných trojúhelníků samozřejmě umožňuje vyskládat z barev různé vzorce, například jako u verze (c) středový medailon.
Jméno A TRIP TO EGYPT zřejmě opět odkazuje spíš na použité potisky na látkách, než na samotný vzor. TRIANGLE MOSAIC je stejně všeobecné jméno pro quilt jako "triangles", ale našla jsem opravdu vzory s barevným středem – ten někdy bývá ze šestiúhelníku z jednoho kusu látky, potom však už nesplňuje základní charakteristiku této kategorie.

JAK SE TO ŠIJE?
* První možností, která se jasně nabízí, je šití pomocí papírových šablonek, tzv. anglický patchwork. Ten způsob je vhodný pokud máte zbytky látek různých tvarů a velikostí. Ty stačí přistříhnout na přibližně správnou velikost, není třeba řešit směr niti ani rozdílné síly látky. Může to být zajímavá obměna profláklé Babiččiny zahrádky...
*  Druhá možnost je sešívání po řadách. Je třeba si dávat pozor na to, že hrany trojúhelníků, které jsou šikmo přes nitě, se natahují.
* Třetí způsob je sešít k sobě vždy dva trojúhelníky a ty pak sešívat do šikmé "řady".


K tomu způsobu sešívání jsem našla pěkně popsaný návod ZDE (ano, v angličtině, ale s obrázky). Jde o dva sešité pruhy látky po obou stranách lícovou stranou k sobě, které se pak rozřežou na trojúhelníky pomocí speciálního pravítka. Nebudu nikoho nabádat ke koupi rozlišných pravítek různých tvarů (i když nějaké také vlastním), protože postačí úplně obyčejná šablonka z kartonu nebo popisovací fólie.

ZDE si můžete stáhnout PDF se vzorem k vybarvení.AKTUALIZACE 1.3.2016
Teprve při psaní šestého dílu "bloků" jsem zjistila, že autorka encyklopedie Barbara Brackman se na svém blogu blokům také občas věnuje. Těží ze své opravdu hluboké studnice plné starých quiltů, fotografií a příběhů a přidává vzory v encyklopedii neuvedené, a také ty, které sice patří jinam, ale s uváděnými vzory souvisí.
S tímto dílem souvisí:
http://barbarabrackman.blogspot.cz/2015/08/tessellations-1-triangle-patterns.html

2 komentáře:

  1. Jé, to je quilt mojí maminky, Ireny Richtrové... teda, to už je 12 let... Pěkné dny vinšuju... :) Antonie Chalupná

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju, hned doplním jméno k popisce :) to byla tehdy super výstava, spousta krásných quiltů...

      Vymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...