Translate

úterý 8. března 2016

BLOKY *6* – ONE PATCH: čtyřúhelníky

Na úvodní fotce k dnešnímu dílu je pravý charm quilt (1000+1 dílek pro štěstí, žádná látka se neopakuje) od Jany Lálové, který vystavila na 2. PPM v roce 2008. Výška jednoho dílku je 2,5 cm. Česky se jim říká pohárky, nebo také náprstky. Více se dozvíte uvnitř článku.
   A nezapomeňte kliknout v pravém sloupci na odkaz ke stránkám Jany Lálové – spustila totiž novou verzi svých webových stránek (na původní verzi se dostanete přes menu odkaz/archiv) a tam se můžete kochat a kochat a kochat... její tvorbou, která je nejen originální a plná nápadů, ale každý kousek je ušit nesmírně pečlivě s důrazem na každou drobnost...

Autorkou tohoto quiltu je Jana Lálová (www.lalova.cz)


Více si přečtěte uvnitř článku...

(151) Po kosočtvercích přicházejí na řadu ostatní čtyřúhelníky – a nejprve lichoběžníky. Ty mají dvě strany rovnoběžné a dvě lichoběžné, nás zajímají hlavně lichoběžníky rovnoramenné (lichoběžné strany jsou stejně dlouhé), o jiných totiž encyklopedie nehovoří. Podle wikipedie můžeme ještě narazit na lichoběžníky pravoúhlé a obecné (viz ZDE), ze kterých lze také něco ušít – příkladem může být třeba vzor FLIC-FLAC (pravoúhlý lichoběžník).

vzor flic-flac


U verze (a) se střídají světlé a tmavé náprstky v řadě, další řada je posunuta tak, aby kratší a delší strany byly u sebe, tím se vytvoří efekt šachovnice. Jméno TUMBLER se pro tento vzor běžně  používá (více zřejmě v množném čísle TUMBLERS) a najdete pod ním všechny zde uvedené varianty. Naproti tomu název OUT OF THIS WORLD se pro tento vzor nepoužívá.

151a


U verze (b) je zachováno sešití kratších a delších stran k sobě, barevnost se ale liší, jsou u sebe vždy tmavší a světlejší náprstky. Jméno vzoru FLOWER POT se nepoužívá, při jeho zadání do vyhledávače se vám ale ukáže spousta krásných quiltů s aplikacemi květin v květináčích...

151b


   Je naznačeno, že tmavé a světlé náprsky jsou použity ve sloupcích, posunutím další řady se vzor změní – podle barevného pojetí a použitých látek pak může vzniknout vzor protáhlých šestiúhelníků a motýlků – ten ale encyklopedie neuvádí.

https://cz.pinterest.com/pin/41869471512698874/


Chybí mi zde i varianta, kdy jsou k sobě sešívány vždy delší a kratší strana náprstku.

https://cz.pinterest.com/pin/288723026088892974/


JAK SE TO ŠIJE?
Menší verzi bych asi šila po řadách na papír. Na větší velikost stačí šablonka, nebo pravítko pro šití vějířů a podobných věcí, jednotlivé dílky se pak také sešívají po řadách. Podrobný návod má na svých stránkách Bonnie K. Hunter ZDE.


(152) Zatím co u předchozích vzorů jsou lichoběžníky spíše vyšší, další variantou jsou nízké lichoběžníky, které získáte rozpůlením hexagonu (šestiúhelníku). Dále jsou pak sešité po třech tak, aby vytvořily trojúhelník. Různobarevnou kombinací se docílí různých variant vzorů.
U varianty (a) jsou vždy dva lichoběžníky tmavé a jeden světlý. Je u něj uvedeno jméno RIGHT ANGLE PATCHWORK, které se zřejmě občas používá. Další jméno ECCLESIASTICAL (církevní) se pro tento konkrétní vzor zřejmě používalo, moc odkazů jsem ale nenašla. Pod jménem CRAZY TILE lze najít spoustu jiných věcí.

152a


U varianty (b) jde pouze o jiné barevné rozložení, kdy tmavé lichoběžníky tvoří hexagony. Použité jméno je MONK'S PUZZLE a zřejmě se pro tento vzor dříve používalo.

152b


U verze (c) je použité jméno INNER CITY, které se hojně pro tento vzor používá – zde jsou lichoběžníky poskládané tak, aby tvořily 3D efekt.

152c
https://cz.pinterest.com/pin/449234131555416587/


JAK SE TO ŠIJE?
Protože než dostanete ze tří lichoběžníků trojúhelník, čeká vás tzv. Y-šev, je nejlepší šít přes šablonky.


(153) Dalším čtyřúhelníkem, kterým dokážeme pokrýt plochu je tzv. deltoid, tedy drak (kity). Encyklopedie uvádí jen jeden vzor ve dvou variantách. Deltoid je zde získán tak, že se spojí úsečkami vždy protilehlé středy stran hexagonu.
U verze (a) se střídají světlé a tmavé deltoidy dokola, použité jméno COLONIAL GARDEN se používá spíše pro vzor hvězdy složené z osmi deltoidů, nebo pro vzor z deltoidů, oktagonů a čtverců.

153a


U verze (b) se vzor skládá do většího (středového) medailonu. Pod jménem ROSE STAR ONE PATCH najdete jiný vzor, složený ovšem také z deltoidů. Ty jsou ale zkonstruovány z  rovnostranného trojúhelníku a v encyklopedii uvedeny nejsou (rohy spojíte s protilehlým středem strany trojúhelníku, tak získáte těžiště trojúhelníku, které pak spojíte se středy stran – podívejte se ZDE). Další jméno CANADIAN CONVENTIONAL STAR se pro tento vzor nepoužívá, jméno COLONIAL FLOWER GARDEN je obdobou jména verze a, navíc vyhledávač předkládá babiččinu zahrádku, u dalšího jména HEXAGONS je výsledek hledání jasný...

153bJAK SE TO ŠIJE?
I tady bych jako nejlepší způsob viděla šití přes šablonky.

(154) Posledním z čtyřúhelníků, který se v encyklopedii probírá je hodně dlouhý pravoúhlý lichoběžník. Vzor je podobný HERRINGBONE z minulého dílu o kosočtvercích, šije se ovšem trochu jinak. Bohužel zde žádné konkrétní jméno uvedené není, ovšem pod jménem BROKEN HERRINGBONE najdete tento vzor – většinou je ale vložen do vzoru ještě bílý rámeček.

154

http://negligentstylee.blogspot.cz/2013/11/msbhqal.html
 

Teprve při psaní tohoto dílu "bloků" jsem zjistila, že autorka encyklopedie Barbara Brackman se na svém blogu blokům také občas věnuje. Těží ze své opravdu hluboké studnice plné starých quiltů, fotografií a příběhů a přidává vzory v encyklopedii neuvedené, a také ty, které sice patří jinam, ale s uváděnými vzory souvisí.
S tímto dílem bloků souvisí tyto příspěvky:
http://barbarabrackman.blogspot.cz/2015/09/tessellations-3-irregular.html
http://barbarabrackman.blogspot.cz/2015/11/tessellations-5-unusual-quadrilateral.html
http://barbarabrackman.blogspot.cz/2015/11/tessellations-6-quadrilaterals.html

Žádné komentáře:

Okomentovat