Translate

úterý 15. listopadu 2016

BLOKY *10* – ONE PATCH: mnohoúhelníky a křivky

Další díl "bloků" by měl být věnovaný víceúhelníkům, které beze zbytku pokryjí plochu a lze z nich ušít quilt. Ovšem v encyklopedii Barbary Brackman se uvádí jediný: dvanáctiúhelníky ve tvaru kříže.
Takže jsem se rozhodla, že se v tomto díle budu věnovat také křivkám.
   Našla jsem ve svém foto archivu jednu fotku moderních tessellations, kdy je top opravdu ušitý z jednoho stejného dílku. Vyfotila jsem jej na 1. PPM v roce 2007 a ušila jej paní Renata Edlmanová.


Ještěrky od Renaty Edlmanové na 1. PPM
Quilt, který je ušitý z dvanáctiúhelníků  ve tvaru kříže má číslo (178) a nemá jméno (UNNAMED), takže vyhledávání nefunguje. Jinak jsem samozřejmě našla odkazy na různé pěkné quilty, např. zde: https://tiesthatbindquilting.wordpress.com/2014/02/12/cross-plus-quilt-top-finished/ ... Ale žádný z nich není ušitý z celých dvanáctiúhelníků, vždy jsou rozděleny tak, aby šly lépe sešít.


178


KŘIVKY v této kategorii zastupují čtyři tvary, které mohou být poskládané v různých barevných kombinacích. Pod číslem (181) s skrývají lastury (či mušle), které se šijí přes papírovou šablonu tak, že se v obloučku látka pomocí nitě nařasí a utáhne, zažehlí a v obloučku naaplikuja na předchozí řadu. Verze (a) jsou různobarevné dílky bez rozlišení. V encyklopedii najdeme jméno CLAMSHELL, což je jméno, které se běžně pro tento typ vzoru používá. Jméno SEASHELL už ne, přestože je velmi blízko – většinou najdete různé aplikace muší a povlečení s jejich obrázky. Relativně dobře funguje vyhledávání i slova SHELL (což je asi dáno tím, že je obsaženo v předchozích). Překvapivě i slovo FISHSCALE (tedy šupiny), při hledání najde i tento vzor, jen jsou mušle vzhůru nohama... Při zadání jména SUGAR SCOOP vyhledávač spíš nachází sladké kombinace barev, než nějaký konkrétní vzor.

181a


U vzoru verze (b) se střídá světlá řada mušlí s barevnými, jinak se vzor oproti předchozímu nemění. Používá se tu jméno SHELL CHAIN, které ve vyhledávači pár quiltů s tímto vzorem najde, ale stále je to spíše všebecně quilt z těchto tvarů, než konkrétní barevné schéma (i když jeden pěkný jsem našla zde: https://www.cindysantiquequilts.com/dynapage/IP686.htm). Jméno SEA SHELLS ON THE BEACH je krásné, ale vyhledá spíše moc pěkné povlečení...

181b


Verze (c) se vyznačuje střídáním barevných "hnízd" po čtyřech a jménem MUSHROOM SHELL. A asi nepřekvapí, že vyhledávač s ochotou najde spoustu houbových látek, aplikací a výšivek.

181c


Nakonec je tu verze (d), kde jsou barevné a bílé (či světlé a tmavé) mušle uspořádány do vln, proto má také jméno ZIG ZAG SHELL. Pod tímto jménem vyhledavač najde všechny možné "zig zag" quilty.

181d


Další vzor s číslem (182) vychází ze stejného tvaru, ovšem poskládaného v ploše jinak. Uveřejněn byl pod jménem OVER THE WAVES. Na internetu pod tímto jménem najdete spíše vzor "bouře na moři" či "mořské vlny".

182


Číslo (183) přináší další možnost, jak mušle poskládat do efektní vzoru. Bohužel je to UNNAMED quilt.

183


Přestože se zdá, že vzor (184) je tentýž jako 181, dílek má silnější "nožičku". Objevuje se tu opět jméno SUGAR SCOOP (viz výše).

184


S číslem (185) přichází druhý zakřivený tvar, který se hojně používá pro pokrytí celé plochy quiltu – ohryzek. I tento tvar přináší možnost různých barevných uspořádání. Pod verzí (a) najdeme asi nejvíce jmen (nerozlišuje se zde barevné řešení dílků). Prvním z řady jmen je FRIENDSHIP QUILT, což je jméno hodně obecné a proto vyhledavač najde kde co. I další jméno ALWAYS FRIENDS je na tom úplně stejně. Jméno SPOOLS by na první pohled mohlo fungovat, ale bohužel se opravdu hojně používá pro quilty s bloky, které špulky připomínají mnohem víc. Dočkáme se až u jména DLOUBLE AX (dvojitá sekera), které se pro tento quilt používá. Dalším z "kamarádských" jmen je FRIENDSHIP CHAIN – a opravdu by mne zajímalo, proč se pro tento quilt slovo friend tak často objevuje... Jméno DOUBLE BIT AXE je obdoba předchozí sekery, takže se pod ním quilty dají najít. Pro změnu BADGE OF FRIENDSHIP (badge = odznak) – zde se objevují opravdu odznaky, ne quilty. JIGSAW – toto slovo mi přítel Google překládá jako "vykružovačka". Což, jak jsem zjistila dalším hledáním, je úzká elektrická pilka, kterou se z překližky dají vyřezávat různé tvary. Tudíž quilty jsou většinou ve tvaru puzzle či jiných "zajímavých" tvarů. THE SPOOL viz výše podobné jméno.

185a


U verze (b) už přijde i na řešení barevné hodnoty jednotlivých dílků, takže střídání světlých a tmavých barev. Uvedena jsou jména CHARM a FRIENDSHIP QUILT, která jsem ani nezadávala do prohlížeče, protože se používají pro všechny možné vzory.

185b


Verze (c) pracuje s třemi různobarevnými diagonálními řadami. Použito je jméno MOTHER'S ODDITY, pod kterým se pár těchto quiltů dá najít. Našla jsem, že oddity je zvláštnost, nebo podivínství...
 
185c

Na řadu přichází další tvar dílku s křivkami. Má číslo (188) a jméno OGEE, což se dá přeložit jako esovitá křivka. A opravdu tak vypadá a pod tímto názvem lze tento quilt najít, stejně jako deky s tímto vzorem v prošívání.

188


Poslední dílek pod číslem (189) je hodně složitého tvaru, se jménem ECONOMY JUMBLE. Jumble znamená míchanice, nebo zmatek... Pod tímto jménem se tento quilt najít nedá. A zrovna zde bych ráda nějaký takový pěkný našla.
189
A to je ke křivkám všechno. Příště bude úplně poslední díl z této kapitoly, který se bude věnovat prostorovým dílkům, tedy těm, které vytvářejí nějaký 3D efekt.

EDIT 1.8.2017:
Blog Barbary Brackman ke křivkám:
http://encyclopediaquiltpatterns.blogspot.cz/2016/11/not-square-blocks-curved-shell-shapes.html

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...