Translate

pátek 2. prosince 2016

BLOKY *11* – ONE PATCH: trojrozměrné dílky

V posledním díle první skupiny bloků, které Barbara Brackman popisuje ve své encyklopedii, se budeme věnovat trojrozměrným dílkům, ze kterých se dá poskládat celý quilt.
  Pro úvodní obrázek jsem vybrala vzor, který v encyklopedii není, ale podle mne do této kategorie rozhodně patří – u nás se mu říká CHRÁMOVÁ OKNA neboli CATHEDRAL CHURCH QUILT. Je relativně složitý na ušití – nejlépe v ruce, ale výsledek je opravdu krásný. Tento quilt jsem vyfotila před deseti lety na výstavě v Litomyšli, kde vůbec byla k vidnění krásná kolekce českých a nizozemských quiltů. Nyní v Litomyšli probíhají dokonce dvě výstavy (až do konce roku), takže neváhejte a naplánujte si výlet – je to krásné město plné patchworku :)

Chrámová okna vyfocená na výstavě v Litomyšli v roce 2006

(191) Pod tímto číslem se skrývá quilt šitý ze čtverečků, ty jsou ale "nafouknuté"... V encyklopedii se uvádějí jména RAISED PATCHWORK, který není typický pro tento typ quiltu, SWISS PATCHWORK, který je používám hodně pro červenobílé quilty s rovnoramenným křížem (viz minulý díl blogů, kde je podobný quilt na úvodní fotce), ovšem spolehlivě tento vzor najdete pod názvem BISCUIT QUILT nebo také PUFFED SQUARES, název BUN QUILT není typický pro žádný vzor.


Pěkný návod najdete třeba zde: http://acraftedpassion.com/puff-quilt-tutorial

(192) Dalším, přímo legendárním trojzorměrným vzorem jsou YO YO. Zjednodušeně jde o kolečko látky stažené okolo šablonky, pěkně nařasené a pak sešité k dalším kolečkům. Další jméno PUFF odkazuje na předchozí vzor, BED OF ROSES odkazuje spíše na vzory látek s růžemi, při hledání HIERLOOM PILLOW se vám objeví  patchworkové polštáře, ani BON-BON není typickým názvem pro tento vzor, totéž platí i pro YORKSHIRE DAISY. PUFF BALL opět odkazuje k předchozímu vzoru, ale překvapivě pod názvem SUFFOLK PUFFS "jojíčka" najdete. PINWHEEL (větrník) zcela logicky odkazuje ke vzorům z trojúhleníků sestavených do větrníků, pod ROSETTE se objeví hodně zajímavý vzor na dekách, jakési nařasené čtverce, ve středu sepnuté do bambulky. Posledním jménem, které je uvedeno v encyklopedii, je POWDER PUFF, které do třetice odkazuje na vzor výše.

http://www.emsheart.com/merchandise/items/S19207%20vintage%20Yo%20Yo%20quilts%20matching%20feedsack%20fabrics.htm


Čísla (193) a (194) jsou obdobou 191 – jestli to podle kresby chápu správně, místo čtverců jsou "puffované" kosočtverce a šestiúhelníky. U obou jsou použita jména RAISED PATCHWORK a SWISS PATCHWORK, pod kterými bohužel tyto quilty na internetu nenajdete.

Poslední položkou této kapitoly pod číslem (195) je kytka ze šestiúhleníků (viz číslo 160k) – s tím rozdílem, že středový blok je "puffovaný", tedy vycpaný.

Osobně bych dnešní výčet doplnila ještě o minimálně dva další vzory (a možná si časem vzpomenu na další). Prvním z nich je tzv. CANADIAN SMOCKING (nebo jen smocking), který je ušitý z jednoho kusu látky a spočívá v sešívání různých bodů látky tak, aby se správně zvlnila. U nás se této technice hodně věnuje např. Jana Lálová a občas pořádá i kurzy (byla jsem), některé vzory vystavila ve své galerii na 9. PPM v roce 2015.

Canadian smocking v podání Jany Lálové


Další technikou pracující se stejnými dílky, které skládá do plochy, i když zase trochu jinak, je původně japonská technika zvaná MESHWORK. Zde se používají buďto sežehlené proužky látek, nebo třeba stužky (i proužky papíru a jiných materiálů) a je – stejně jako předchozí vzor – vhodný k pokrytí menší plochy.

http://www.seamstobeyouandme.com/category/quilting-ideas/?utm_content=bufferdf9c3&utm_medium=social&utm_source=pinterest.com&utm_campaign=buffer
V této předvánoční době je také dobré zmínit SKLÁDANÝ PATCHWORK, který pomocí špendlíčků a různě skládaných a vrstvených dílků pokrývá zkusta vánoční koule a zvonečky (artyčoková technika), existuje i šitý do plochy jako hvězda (somerset patchwork). A patří sem i různé 3D svícny a další podobné drobnosti.

A možné je třeba zmínit i RAG QUILT šitý většinou ze čtverců, kde se okraje látek nezašívají dovnitř quiltu, ale naopak koukají ven a třepí se jako ozdoba.Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...