Translate

středa 27. prosince 2017

Základní patchworkové pomůcky 3 – NÁPRSTKY

Líbí se vám patchwork? Chcete to zkusit, ale nevíte, co to vlastně všechno obnáší? Krátký seriál o patchworkových pomůckách je shrnutím toho, co je potřeba si pořídit – a co třeba není úplně nutné (alespoň prozatím)... 
Možná si říkáte, že se chcete věnovat pouze patchworku šitému na stroji a tudíž náprstek není potřeba. Myslím si ale, že i zapřísáhlé odpůrkyně ručního šití by alespoň jeden náprstek doma mít měly, může se hodit – při zapošívání nití po prošívání, při přišívání obruby nebo závěsného rukávu atd. Pokud plánujete více ručního šití a hlavně prošívání, může se stát, že vám bude chvíli trvat, než si najdete vyhovující model... Hlavně ruční prošívání může prstíky pěkně potrápit. Při šití se nasazuje na prostředníček pravé ruky (u praváků) a občas i na další prsty obou rukou.


U nás asi nejužívanější jsou kovové náprstky s mělkými důlky, někdy jsou i bez vršku. Dají se občas najít i historické kousky s ozdůbkami. Vyrábějí se v několika velikostech, lze sehnat i barevné s potiskem. Viděla jsem také obrázky těchto náprstků z plastu – asi budou o něco lehčí, je ale otázka, kolik toho vydrží...

Pokud si s těmito náprstky nerozumíte – jako já – můžete se poohlédnout po dalších modelech, které se hlavně při prošívání používají. Obdobou prostých kloboučků jsou náprsky tvarované na bříško prstů, jak kovové, tak i z tvrdého plastu.


Také jsem objevila několik náprstků ve tvaru prstýnku, který se zřejmě také používá jak na bříško prstu, tak i jako klasický prstýnek a ochraňuje i kousek dlaně, ale přiznám se, že jsem nikdy nikoho neviděla s nimi pracovat, takže si jejich přesným použitím nejsem moc jistá.
Osobně jsem si nakonec oblíbila silikonový náprstek s kovovým terčíkem na konci, který se ovšem životností kovovým náprstkům nevyrovná.Další možností jsou různě velké kožené náprsky, používané pro všechny možné techniky prošívání. Technikou prošívání myslím způsob uchopení jehly a jejím pohybem při prošívání. Vzhledem k tomu, že levá ruka je pod quiltem a hlídá hrot jehly, je dobré si chránit i používané prsty levé ruky.
Na Youtube je spousta videí o prošívání a k vidění je celá škála zde uvedených náprstků, stačí zadat do vyhledávání hand quilting. Výběr vhodného náprsku je nakonec vždy velmi individuální věc, opravdu záleží na tom, s čím se komu šije nejlíp. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...