Translate

středa 7. listopadu 2018

Základní patchworkové pomůcky 4 – ŠPENDLÍKY

Líbí se vám patchwork? Chcete to zkusit, ale nevíte, co to vlastně všechno obnáší? Krátký seriál o patchworkových pomůckách je shrnutím toho, co je potřeba si pořídit – a co třeba není úplně nutné (alespoň prozatím)... 
Ptáte se, co je na špendlících tak důležitého, že je jim potřeba věnovat celý díl tohoto seriálu? Jsou to přeci vítaní pomocníci každé švadleny a i zde je nabídka rozmanitá.

Nejdříve si povíme, který špendlíkům se spíše vyhnout. Pokud totiž budete používat na špendlení silné aranžérské a kancelářské špendlíky, určené primárně k přichycování papíru k nástěnkám z různých materiálů, naděláte si do látek nehezké díry. Na druhou stranu jsou podstatně levnější, než špendlíky určené pro patchwork.


Vhodné moc nejsou ani špendlíky s plastovými hlavičkami, u kterých je nebezpečí, že při přežehlení prasknou.

Ve stejné cenové relaci lze pořídit špendlíky určené k šití, ať už ty nejobyčejnější ocelové, nebo s barevnou skleněnou hlavičkou. Ale i ty jsou většinou příliš silné. Při nákupu hledejte špendlíky s průměrem pod 0,6 mm. Z českých výrobků od firmy Galant, ze zahraničních Bohin, Clover nebo Prim.

Svojí roli hraje také délka špendlíků.

Pro patchworkové šití – ať už v ruce nebo na stroji – se hodně využívají dlouhé špendlíky (cca 5cm) s velkou plochou hlavičkou. Bývají tenké a ostré a dobře procházejí látkami. Díky jejich délce se dobře spínají dvě látky proti sobě podle předkreslených čar šablony, nebo podle švů. Plochá hlavička zase umožňuje sepnuté látky sešívat i strojově (opatrně) přes špendlíky bez nutnosti je vyndat. Hlavička si hezky lehne a nepřekáží. Jen se žehličkou opatrně, je to plast.Pokud tedy víte, že budete sešpendlené věci žehlit, raději použijte špendlíky se skleněnými hlavičkami.


Ty se používají i v univerzální délce 3–4 cm.


Na přichycení aplikací – se naopak hodí špendlíky extra krátké. Aplikace jsou většinou menších rozměrů a přečnívající špička či hlavička jen překážejí při přišívání.
Zavírací špendlíky – přicházejí na řadu ve chvíli, kdy je třeba prošít "sendvič" – tedy ušitý top, výplň a zadní látku – k sobě. Zatímco u větších quiltů je lepší si vrstvy k sobě ještě nahrubo sešít stehovkou, u menších stačí jen sešpendlit sichrhajskami. A i zde jsou k dostání speciální špendlíky pro patchork – jsou mírně zahnuté. Toto malé zlepšení umožňuje lépe protahovat špendlíky přes tři ležící vrstvy zpět.Ne-špendlíky: K přidržení dvou látek k sobě můžete použít i speciální kolíčky různých tvarů, velikostí a barev.


Na konec bych snad ještě zmínila tzv. splintovací kleště, které se běžně používají na textilní vysačky. Pomocí nich a velmi krátkých splintů se dá také pospojovat sendvič před prošitím. Nikdy jsem to nezkoušela, takže netuším, jak je to spolehlivá metoda, jak dobře u sebe vrstvy drží.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...