Translate

úterý 22. ledna 2019

Projekt SVATEBNÍ QUILT – stále blok 2 – aplikaceŘíká se, že přiznání je polehčující okolnost. Když jsem sama sobě přiznala, že rozhodně nestihnu ušít do výstavy Svatební quilt v takovém rozsahu, v jakém bych si představovala – no, moc se mi neulevilo... a ani mi to neulehčilo další šití. Každopádně postupuji pomalu, ale snad do výstavy vytvořím něco, co půjde pověsit. Jsem docela ráda, že jsem se rozhodla prošívat každý blok zvlášť a pak je teprve sesadit do jedné deky. Zvlášť proto, že mi to umožní případně vše zase vypárat, až došiju zbytek bloků. Jednou z toho ten veliký quilt třeba bude.Co mě mrzí trochu víc je to, že nestihnu ušít něco do soutěže "Drážďanský talíř". Nápady bych měla, to jo. Co mi chybí je energie k šití. Setkání naše klasického klubu mě vždycky povzbudí a nakopne – ale zřejmě bych to potřebovala častěji, než jsem si ochotná přiznat... Když po půl deváté synek zaleze do kanafasu, řeknu si – podívám se jen na FB, a Bonnie H. už jsem dlouho nezkontrolovala, a co je nového na Instagramu. A najednou je jedenáct – a já si řeknu, že už nemá cenu něco vyndavat a chystat, když musím jít za chvíli spát. A takhle utíká týden za týdnem – a je konec ledna.
Tohle není ani výmluva, že nestíhám (to jaksi nejde popřít). Dokonce to není ani omluva, protože nejvíc to vadí mě – a pak až někomu, kdo se možná těšil na další pokračování seriálu.

Což o to, pokračování určitě budou, jen to bude běh na mnohem delší trať, než jsem si kdy mohla představit. A o to víc musím obdivovat ty úžasně rychlé pečlivky z našeho klubu, které už mají svatební quilt hotový. Moc se těším, až ty nádherné deky uvidím naživo. Ale jo – když jsem si řekla, že to tedy nebudu hrotit, nebudu se stresovat termínem výstavy – trochu se mi ulevilo, že si můžu tenhle úžasný quilt objevovat po svém tak dlouho, jak chci...

Přeci jen jsem se ale k šití občas odhodlala. Takovým prvním nakopávacím momentem byla prosincová schůzka BPK, kam Marcela Vassová přinesla (mimo jiné věci) také prima materiál na aplikace. Dlouho jsem to odkládala, protože jsem se bála, že to nedopadne dobře, s aplikacemi zas tolik zkušeností nemám. Nakonec, nooo – nedopadlo to úplně špatně, jak je vidět na obrázku nahoře.

A přidávám krátký fotoseriál, jak jsem postupovala. Tento materiál je v podstatě oboustranně nažehlovací výztuha s jednou výhodou. Lepidlo je mezi dvěma celkem tuhými papíry, tudíž se s nimi dobře pracuje. Pro tento typ listu jsem si představovala klasickou zahýbanou aplikaci (needleturn), ale pořád se mi to nějak nedařilo zahnout tak, jak bych chtěla. Na to jsem přišla až u dalšího bloku, takže to bude v nějakém příštím článku.

Krok č. 1 – vytištěnou předlohu jsem si vystříhla a přiložila na místo, kde by měla být aplikace. Prostě jen tak pro kontrolu, že to bude ok.Krok č. 2 – Obkreslila jsem vzor na jednu stranu výztuhy. Tady bych podtrhla výhodu papíru z obou stran výztuhy – u nesymetrických aplikací je potřeba si hlídat stranové otočení předlohy. U toho materiálu ho prostě otočíte na druhou stranu.Krok č. 3 – Vystřihla jsem jednotlivé díly z výztuhy. Chci říct, že jsem se v tomto bodě neřídila návodem od Marcely a zpětně jsem jí musela dát za pravdu. Lepší by byl tento postup: obkreslit podle šablony dílky na papír dostatečně daleko od sebe, pak jen sloupnout jednu stranu papíru a přilepit na látku. To jsem totiž ještě neřekla – tahle výztuha se umí přilepit na látku i bez zažehlení, a jde opět odlepit a posunout.Krok č. 4 – Jednotlivé díly výztuhy jsem přilepila na rub látky dostatečně daleko od sebe a vystříhla. Nejdříve jsem přidala přídavek na švy a doufala, že látku pěkně zahnu dospodu – ale to mi moc nešlo. Nakonec jsem ostříhla látku těsně podél výztuhy.Krok č. 5 – Nakonec jsem sunadala papír i z druhé strany a aplikaci přilepila na místo, kde jsem jí chtěla mít.Krok č. 6 – Když jsem si byla jistá, že takhle to opravdu chci, přišla na řadu žehlička. Přes pečicí papír jsem aplikaci napevno přelepila k podkladu. Žehličku je dobré nejdříve na místo přiložit, nechat pár vteřin působit a pak pomalými pohyby přejíždět.Krok č. 7 – Výběr správné barvy nitě ke strojovému přišití aplikace a pak už "jen" přišít. Stehů lze použít více. Nejspíš různé obšívací a látací cikcaky budou první volbou. Já je nemám moc ráda (prostě mi moc nejdou), takže jsem volila rovné prošití po obvodu. Blok budu ještě v ruce prošívat a možná by výraznější stehy i trochu rušily.Doufám, že se vám můj malý fotoseriál líbil a že alespoň někomu pomohl. 
Neváhejte se ptát na podrobnosti. 
Neváhejte příspěvek sdílet s kamarádkami. 
iVKkaŽádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...