Translate

pátek 29. ledna 2016

BLOKY *3* – ONE PATCH: trojúhelníky 2

(112) Rovnostranné trojúhelníky (všechny tři strany stejně dlouhé, všechny tři rohy mají úhel 60 stupňů) sešité tak, že jsou špičky nad sebou. Vzory se liší pouze střídáním světlých a tmavých barev.
Při hledání na Pinterestu i na Google jsem bohužel pod uvedenými názvy našla většinou jiné vzory. To znamená, že se tyto názvy vůbec nepoužívají a/nebo se nešijí quilty s těmito vzory...
Jednou z mála výjimek je tento článek o trojúhelnících ZDE, kde je vzor č. 112 uvedený hned dvakrát (a ze kterého jsou i následující obrázky).

Dog's tooth – http://kathykwylie.com/2010/07/more-triangles-in-quilts/Streak of lightning – http://kathykwylie.com/2010/07/more-triangles-in-quilts/

Pokračování uvnitř článku.


U verze (a) jsou uvedena jména DOG'S TOOTH a LIGHTNING. Zde světlejší řada trojúhelníků s hrotem nahoru střídá tmavší řadu trojúhelníků s hrotem dolů.
U verze (b) jsou jména LACE EDGE QUILT a LIGHTNING STRIPS. Světlejší a tmavší řady se střídají po dvou a vytvářejí tak vzor zubů.
U verze (c) jsou jména STREAK O' (of ?) LIGHTNING, ZIG-ZAG, RAIL FENCE, SNAKE FENCE a opět DOG'S TOOTH. Kromě jednotné tmavší barvy neshledávám žádný rozdíl oproti vzoru (b).
U verze (d) jsou jména A TOUSAND PYRAMIDS (jako u č. 111), CHAINED LIGHTNING a LAND OF THE PHARAON. I tento vzor mi přijde v podstatě stejný jako vzor (a), jen tu světlejší řadu střídá řada trojúhelníků třetí barvy.

112Ani u jednoho z názvů nelze říci, že by byl pro daný vzor typický, či se jednoznačně používal. Osobně se hodně přikláním k tomu používat pro všechny čtyři verze název DOG'S TOOTH, tedy PSÍ ZUBY. Narazila jsem na spoustu quiltů, které po ušití mají podobný vzor, tedy jakési zuby nebo schody, ale většinou se šijí z obdélníků či z pravoúhlých trojúhelníků sešitých do čtverců se světlejší a tmavší polovinou. Je to samozřejmě na šití mnohem jednodušší.

(113) Trojúhelníky z toho vzoru jsou pravoúhlé rovnoramenné trojúhelníky, které po sešití vytvářejí čtverec, podobně jako u vzoru 111 se jednotlivé trojúhelníky potkávají v rozích. Teoreticky by v této kategorii být neměly a jsou uvedeny i v další části encyklopedie (3150), ale pro ucelený přehled je autorka uvedla i zde.

113


(a) OCEAN WAVES – tento název se používá spíše pro vzor půlených čtverců (světlá/tmavá) prostřídaný většími jednotnými trojúhelníky, TENTS OF ARMAGEDDON – našla jsem quilty, které celkem tomuto vzoru odpovídají, THOUSANDS OF TRIANGLES – je to příliš všeobecný název.


Ocean waves –
http://quilting.about.com/od/quiltpatternsprojects/ss/ocean-waves-quilt-pattern.htm#step1
Tents of Armageddon –
http://www.rubylane.com/item/1201981-14/Antique-Handmade-Quilt-Mint-Condition-Circa

(b) THE WILD GOOSE CHASE – jméno DIVOKÉ HUSY se ustálilo pro jiný vzor (pravoúhlé trojúhelníky postavené na špičku předcházejícího, i když zde by byl na místě spíše překlad "hon na divoké husy".

(114) Trojúhelníky z toho vzoru jsou pravoúhlé rovnoramenné trojúhelníky, podobně jako u vzoru 112 jsou sešité tak, aby špičky byly nad sebou. I střídání barev tedy bude obdobné. Mohlo by se zdát, že název ZIG ZAG odpovídá tomuto vzoru, ale trojúhelníky jsou v tomto vzoru většinou sešité ještě jinak. FENCE ROW QUILT – zde bývají spíše použity sešité pruhy (obdélníky). Opět se objevují názvy DOG'S TOOTH, LIGHTNING STREAK a SNAKE FENCE, žádný z nich ale jednoznačně neukazuje na tento vzor.

114Zig Zag –
http://www.purlsoho.com/create/2007/12/29/mollys-sketchbook-a-quilt-for-a-baby-boy/


(115) Jako poslední z trojúhelníkových vzorů je zde uveden příklad použití rovnoramenných (?) nepravoúhlých trojúhelníků. Jméno CUPID'S DART bývá opravdu používán pro tento vzor, i když se zřejmě nijak hojně nešije. Zajímavostí je, že zatímco v encyklopedii jsou na obrázku trojúhelníky opravdu rovnoramenné, našla jsem na internetu (pod jménem stejné autorky Nancy Cabot) obrázek, kde mají trojúhelníky každou stranu jinak dlouhou.

Cupid's Dart z Encyklopediehttp://www.earlywomenmasters.net/quilts/c/cupids/index.html


AKTUALIZACE 1.3.2016
Teprve při psaní šestého dílu "bloků" jsem zjistila, že autorka encyklopedie Barbara Brackman se na svém blogu blokům také občas věnuje. Těží ze své opravdu hluboké studnice plné starých quiltů, fotografií a příběhů a přidává vzory v encyklopedii neuvedené, a také ty, které sice patří jinam, ale s uváděnými vzory souvisí.
S tímto dílem souvisí:
http://barbarabrackman.blogspot.cz/2015/08/tessellations-1-triangle-patterns.html

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...