Translate

čtvrtek 25. února 2016

BLOKY *5* – ONE PATCH: kosočtverce

Dalšími čtyřúhelníky na řadě jsou "diamonds", tedy kosočtverce, nebo taky káry.

Jelikož vzorem kosočtverců není pokryt celý quilt, vlastně do této kategorie nepatří a během listování encyklopedií jsem na něj narazila mnohem dál... Ale dobře ušitá Lone Star prostě stojí za to. Jako quilt na obrázku níže, který na úplně 1. PPM v roce 2007 vystavovala Danuše Březinová z 1. Moravského patchworkového klubu.

Autorkou quiltu je Danuše Březinová


Více najdete uvnitř článku.


JAK SE TO ŠIJE?
Buď si vytvoříme šablonku, podle které je pak vystřihujeme z látky, nebo je šijeme (jako babiččinu zahrádku) pomocí papírových šablon – obě metody se budou hodit víc u vzoru 142 a dál.
A nebo je z pruhu látky příslušné šířky řežeme pod úhlem 45 stupňů – platí pro kosočtverce ve vzoru 141. Pro tento vzor lze nejdřív pruhy sešít, a pak teprve řezat – jak je vidět na následujícím obrázku. Pokud rozkliknete odkaz pod obrázkem, dostanete se na stránku s návodem na krásnou deku se středovým medailonem tvořeným kosočtverci.
POZOR – podle tohoto návodu řezané kosočtverce mají trochu jiný tvar, než ty, které se používají v dalších vzorech. Abyste kosočtverec poskládali do hexagonu, je třeba ho řezat pod úhlem 60 stupňů.

http://www.favequilts.com/King-and-larger/Blazing-Stars-Quilt-from-RJR-Fabrics
(141) První způsob, jak k sobě poskládat kosočtverce je tedy tento. Ve verzi (a) se střídají kosočtverce jako na šachovnici. Vzor byl publikován pod jmény DIAMONDS (což je dost všeobecné označení), HERITAGE QUILT (dědictví – to je spíše název pro memory quilt), BOSTON CORNERS (což je ale spíše vzor složený z tmavých a světlých trojúhelníků sešitých základnou k sobě...

141aVe verzi (b) jsou kosočtverce poskládané v barevných řadách. Název DIAMONDS DESIGN je také hodně všeobecný a hodil by se pro všechny quilty z kosočtverců.

141b
Ve verzi (c) se v jedné řadě střídají jeden světlý (bílý) a dva tmavé kosočtverce (zřejmě červený a modrý), uveřejněn byl pod názvem FORD'S QUILT.


141c

U verze (d) jsou různobarevné kosočtverce poskládány do větších kosočtverců, obklíčené řadou světlých – SPRINGTIME IN THE OZARKS (jaro v Ozark Mountains – zalesněná tabulovitá plošina ve státech Missouri, Arkansas a Oklahoma ve střední části Spojených států amerických – bude zřejmě barevné a krásné :) ).

141dA nakonec verze (e), která nejvíce připomíná již zmiňovanou Lone Star, zde uvedená pod jménem MODERN TULIP (není asi třeba říkat, že pod tímhle názvem vyhledáte na internetu kde co). Je to dobrý příklad toho, jak se jednoduchý vzor kosočtverců dá vyskládat do barevné mozaiky.
141e


POZOR – abyste kosočtverec poskládali do hexagonu, je třeba ho řezat pod úhlem 60 stupňů.
Raději jsem uřízla dva rozdílné tvary kosočtverců ze stejně širokých pruhů (1 a půl palce). Vlevo jsou kosočtverce s úhly v rozích 60 a 120 stupňů – jedině z takových poskládáte hexagon. Vpravo pak kosočtverce s úhly v rozích 45 a 135 stupňů – z těch se zase více šijí třeba Lone Star. Kosočtvercem je prostě všechno, co uříznete v jiném úhlu než 90 stupňů.


Vlevo je kosočtverec s úhly v rozích 60 a 120 stupňů, vpravo pak kosočtverec s úhly v rozích 45 a 135 stupňů.
(142) A teď přijde další zábavný způsob, jak kosočtverce skládat k sobě – po třech tak, aby vytvořily hexagon. Verze pod písmenem (a) má název VARIEGATED (pestré) DIAMONDS, který je bohužel také příliš všeobecný na to, aby z vyhledávače vypadl jeden vzor.

142a

 Verze (b) je jednou z variant hodně oblíbeného vzoru z kosočtverců – setkala jsem u nás s názvem padající kostky. Správným střídáním různě tmavých dílků lze docílit 3D efektu několika řad kostek nad sebou. Jeho oblíbenost odráží i množství názvů, pod kterými byly tyto quilty uveřejněny. Přeskočíme samozřejmě název UNNAMED (bezejmenný – sice se tak jmenuje jedna kamčatská sopka, ale nemyslím si, že by jí byl tenhle quilt inspirován), i název BLOCK PATTERN (složený ze slov blok a předloha – ne, ani tento název nelze považovat za typický pro tento vzor), bohužel to nezachrání ani BOX PATTERN (i když už je to blíž těm kostkám) a VARIEGATED DIAMONDS už tu byly také. Až konečně název SHIFTED CUBES (posunuté kostky) mi přijde ten pravý pro tento vzor. I název BABY'S BLOCKS je často pro tento vzor použiván. Občas je použit i název BUILDING BLOCKS. Naproti tomu název BOX UPON BOX se používá spíše pro různě řezané a zpětně skládané čtverce. Dalším hodně používaným názvem pro tento vzor je CUBEWORK (přednostně jako dvojslovný název CUBE WORK), stejně jako GOLDEN CUBES – prostě kostky v různých variantách názvů vedou. Naproti tomu název JACOB'S LADDER je naprosto mimo a používá se pro jiný, velmi typický vzor. Stejně tak název STAIRSTEP QUILT je používán pro quilty z obdélníků, které tvoří schody. Název DISAPPEARING BLOCKS (mizející bloky) je používán také spíš pro různě prořezávané bloky. Pod názvem STAIRS OF ILLUSION lze nalézt občas tento vzor – a občas quilty s jinými 3D efekty. Naproti tomu název TUMBLING BLOCKS je další z více používaných názvů. Název STEPS TO THE ALTAR je – stejně jako výše zmiňovaný Jakobův žebřík – používán pro jiný vzor. Název ENGLISH T BOX se používá spíše pro vzor z kostek proložených dalšími bílými kosočtverci. A nakonec název BOX PATCHWORK, který je opět jedním z hodně všeobecných označení.

142bVerze (c) je předchozí dost podobná, také zde se využívá 3D efektu. Jméno EISENHOWER QUILT bylo zřejmě použito pro další patriotic quilt. Opět se tu objevují JACOB'S LADDER a
STAIR STEP QUILT, které jsou typické pro jiné vzory.

142c


U verze (d) se pracuje se vzorem různě barevných kosočtverců, které tvoří různobarevné prolínající se hvězdičky. Pod jménem HEXAGONAL STAR se tento vzor dá najít. Další jméno RISING STAR se pro tento vzor nepoužívá.

142d


Verze (e) je opět obměnou předchozí, mezi hvězdami z kosočtverců jsou celé hexagony složené ze tří kosočtverců. Jméno HEXAGONAL se překvapivě používá pro deku z hexagonů. Opět se tu objevuje jméno HEXAGONAL STAR, které lze pro tento vzor použít. Stejně jako se RISING STAR nepoužívá.

142e


Verze (f) je poskládaná z tmavých a světlých hvězd. Je u ní uvedeno jen jedno jméno WHIRLING DIAMONDS, pod kterým lze najít různé bloky, které se působí dojmem, že se otáčejí.

142f


Verze (g) je světlá hvězda obklopená tmavými kosočtverci, objevila jsem ji na internetu pod jménem verze d, ale v encyklopedii je uvedeno jméno TEXAS STAR – ale to je spíše alternativní pojmenování oblíbené LONE STAR. Jméno LEMON STAR je používáno pro hvězdu ze šesti kosočtverců, ale "vepsanou" ve čtverci.

142g


Verze (h) je podobná předešlé – liší se jen tím, že hvězdu obklopují kosočtverce rozdílných barev, které pak vytvářejí v ploše vzor kostek. Použité jméno THE STAR & BOX QUILT opravdu evokuje hvězdy a kosočtverce v hexagonu, ale není to pro tento vzor typické jméno. Další jméno THE BUILDER'S BLOCKS se také nepoužívá.

142h


I verze (i) je hvězda obklobená kostkami. Jméno TUMBLING BLOCKS je typické pro verzi b. Pod jménem BABY BLOCKS & STARS lze tento vzor opravdu najít.

142i


A konečně poslední verze (j) je další variantou hlavně na verze a–c, pod jménem PLAY BLOCK ho ale nenajdete.

142j

(143) A kosočtverce pokračují další verzí skládání, opět je nutné používat ty s úhly 60/120 stupňů. Vzor vychází z šesticípé hvězdy, jako předchozí, ovšem další řada kosočtverců se přidává ve stejném směru stále do stran a teprve po několika řadách se uzavře pootočeným kosočtvercem. Verze (a) má v centru tmavou hvězdu a světlé hexagony mezi nimi. Pod jménem TINY STAR jsem tento vzor nenašla, ani pod jménem AUNT STELLA'S PATTERN.

143a


Verze (b) pracuje se světlou hvězdou a 3D kostkami mezi nimi. Když si dáte vyhledat jméno STAR AND BLOCKS, najdete spoustu krásných hvězd, ale tato mezi nimi není.

143b(144) I u tohoto vzoru je ještě nutné používat kosočtverce s úhyl 60/120 stupňů. Sice jsou kosočtverce řazeny nad sebou, ale nahoře jsou jednotlivé "komíny" opět ukončeny otočeným kosočtvercem. Jméno BUILDING BLOCKS bylo použito u čísla vzoru 142, tento vzor pod ním nenajdete.

144


(145) Tento vzor můžete šít z jakýchkoliv kosočtverců (ovšem – všechny musejí být stejné). Na rozdíl od několik předcházejících vzorů se mohou opět šít v řadách. U verze (a) je uvedeno jméno WAVE, což je velmi obecné označení, jméno RAIL FENCE už tu taky bylo, ovšem k tomuto vzoru se neváže.

145a


A ani jméno u verze (b)BUTTERFLY QUILT – nepatří přmo k tomu vzoru.

145b


(146) Těžko posoudit, čím se má tento vzor lišit od předchozího čísla, zřejmě jde o to, že se v ploše používají různobarevné kousky látek bez určování jejich barevného hodnoty – prostě jak to kdo cítí. Tomu také odpovídá jméno HIT AND MISS VARRIATION (variace na vzor použitý u obdélníků). Je možné používat kosočtverce s různými úhly. Pod tímto jménem jsem našla jednu hodně pěknou deku, takže místo schématu ji přidávám. Ale nijak běžné jméno pro tento vzor to není – a nebo jej nikdo nešije.

https://cz.pinterest.com/pin/549017010794045545/
Hit and Miss Variation, 1890. Made by Marion Candance Skinner Brown.
New Salem. Massachusetts Quilts, Our Common Wealth.(147) Posledním vzorem tohoto hodně dlouhého článku je variace na předchozí vzor – kosodélníky. I zde je možné používat různý úhel řezání a různou délku. Jde o další vzor, kde je použito jméno ZIG ZAG, pod kterým ho samozřejmě nenajdete. Zato jméno HERRINGBONE odpovídá dokonale, pod tímto jménem najdete spoustu krásných variací na tento vzor.
Místo nákresu přikládám jeden hezky napsaný návod:
http://www.maureencracknellhandmade.blogspot.cz/2013/09/a-herringbone-quilt-tutorial.html

Příště bude článek kratší, zbývá probrat zbylé čtyřúhelníky.AKTUALIZACE 1.3.2016
Teprve při psaní šestého dílu "bloků" jsem zjistila, že autorka encyklopedie Barbara Brackman se na svém blogu blokům také občas věnuje. Těží ze své opravdu hluboké studnice plné starých quiltů, fotografií a příběhů a přidává vzory v encyklopedii neuvedené, a také ty, které sice patří jinam, ale s uváděnými vzory souvisí.
S tímto dílem souvisí:
http://barbarabrackman.blogspot.cz/2015/10/tessellations-4-more-4-sided.html

2 komentáře:

  1. Opět super článek. Já síla kdysi velkou lonestar anglickou metodou jako babičkovku. Kdepak se asi válí schovaná? Zkusím ji najít, díky za inspiraci.

    OdpovědětVymazat
  2. Díky za komentář :) Kdysi jsem navštívila kurz na šití Lone star a marně přemýšlím, kam zmizel tento můj pokus ;)

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...