Translate

úterý 8. března 2016

Placené kurzy vs. návody zdarma

Autorkou tohoto quiltu je Květa Sudová


Nedávno jsem se přihlásila na Facebooku do skupiny Patchworkářky... Občas tam proběhne téma kurzu, kde se co naučit či kde zjistit, jak se šije konkrétní vzor. Vždycky se tam najde pár lidí, kteří ochotně poradí, přidají odkaz a nasměrují... Schválně nepíšu, jestli jsou to rady dobré, či nikoliv, to ať posoudí ten, kdo dotaz položil – jestli ho odpovědi posunuly dál, nebo nahnaly do slepé uličky.
   Podle mého názoru jsou hlavně pro začátečníky placené kurzy k nezaplacení... a to i pro ty, které jinak šijí třeba oblečení. Patchwork je prostě specifický v několika směrech a na kurzech se jedna dozví spoustu informací v jednom balíčku, které by jinak lovila po částech, či na ně přišla systémem pokus omyl... Ať už se to týká materiálu, ze kterého se šije, nití, různých pomůcek, pravítek – něco je nezbytné, bez některých se dá docela dobře obejít, na něčem se ušetřit dá, na něčem by se naopak šetřit nemělo... Navíc si na takovém kurzu lze spoustu věcí zdarma vyzkoušet a posoudit, jestli si je pořídit. A když pak přijde na samotné šití, jedna se dozví nejen to, jak co ušít, ale také proč se to tak šije. Jako bonus pak můžete získat přítelkyně se stejnou zálibou – a to se také počítá.
   Je tu samozřejmě argument, že na internetu je dnes všechno zdarma k dispozici... Na druhou stranu lektorka ve videonávodu vám nezodpoví vaše konkrétní dotazy, neukáže jak přesně práci uchopit a co udělat, třeba i několikrát za sebou... Neposoudí kvalitu materiálu, nesladí bloky z vašich oblíbených barev, nebo z látek po babičce...

Úvodní foto k tomtu článku jsem nevybrala náhodou – deku ušila Květa Sudová pro svoji knihu Patchwork, která vyšla u nakladatelství Grada. Květa podle ní učí základy patchworku v šesti lekcích po třech hodinách v Bellusu a nejbližší první lekce je 15. března od 16 hodin (další možností je sobota, pokud se přihlásí tři zájemkyně).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...