Translate

úterý 8. května 2018

Projekt SVATEBNÍ QUILT 2019 – 6

Pojďme opět šít svatební sampler, ať jich je na příští výstavě PPM co nejvíce...

Dnes přináším dva dvojité ninepatch bloky s malými trojúhelníky a Evening star.

Dvojitý ninepatch s Evening star uprostřed
Všimněte si, že v tomto bloku jeden rohový ninepatch směřuje světlejší hnědou jiným směrem, než ostatní. Možná je to chyba, možná záměr – kdo ví. V mém obrázku jsem jej otočila – podle mého mínění – správně...


  V rozích ninepatche je malý ninepatch, někdy také zvaný Dvojité X. Uprostřed jednotlivých stran je v bloku jedna polovina nahrazena velkým trojúhelníkem.

Dvojitý ninepatch s jednou Evening star uprostřed a dalšími v rozích
U druhého podobného bloku rohové pozice obsadila Evening star, narozdíl od středové má stejnou barvu vnitřku i paprsků. Uprostřed jednotlivých stran je opět použit ninepatch Dvojité X s výrazně barevně rozlišenými polovinami.Ani jeden z bloků neobsahuje aplikace – pouze ve středu prostředních hvězd je zřejmě nějaký upomínkový text.
Musím upozornit hlavně na to, jak jsou v těchto blocích pěkně využity kontrasty k vytvoření zajímavých vzorů z obyčejných trojúhelníků.

Šití těchto bloků není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, hlavně kvůli dělení bloků. Dvanáctipalcový blok se dělí na 3x3 pole o 4 palcích. A toto pole je třeba opět rozdělit na dílky 3x3 – a zde ty počty úplně nevycházejí na celá čísla. Schůdné se zdá šití přes papír či šití pomocí šablonek. Ať už si vyberete jakoukoliv metodu, pro všechny z nich máte vzory na tomto odkazu (či ve FB skupině věnované tomu sampleru).

Ještě jedna technologická věc k šití tohoto sampleru – kolegyně z klubu už mají deky hotové (či skoro hotové) a doporučují nechat si rohové trojúhelníky s perskou výšivkou (aplikací) až nakonec. Odvolávám tedy svojí výzvu ušít si ke každému bloku i jeden rohový. Nejlepší je prý nejdříve všít podkladový trojúhelník do topu a pak teprve aplikovat. Jinak se vám může stát, že se aplikace posune ze středu a nevypadá to dobře, v horším případě zasahuje do švu, což většinou nebývá záměr.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...