Translate

úterý 3. května 2016

BLOKY *8* – ONE PATCH: šestiúhelníky

Jak Barbara Brackman hned nahoře na stránce nad šestiúhelníky, čili hexagony, podotýká, existuje nekonečné množství rozmanitých kombinací vzorů složených z pravidelných šestiúhelníků, které vypadají jako včelí plástev, proto se jim anglicky také často říká "honeycomb", a nebo také mozaika – "mosaic". U nás se pro ně používá název "babiččina zahrádka".
Tento vzor je snad nejoblíbenější vůbec, každý ho zná – a snad každá patchworkářka si ho alespoň jednou vyzkoušela. Hojně se používá také tzv. "fussy cut" – jde o to, že jednotlivé kusy látky jsou pečlivě vystříhnuty tak, aby ve vzoru tvořily další vzorek, opakování, zrcadlení.

Tentokrát jsem jako úvodní obrázek vybrala jeden z nesmírného množství, které lze na Pinterestu nalézt. Je to historický quilt s opravdu malými hexíky.

Indianapolis Museum of Art, 1825–1850.

U jednotlivých vzorů jsou tedy uvedeny jen ty nejčastější názvy.
Autorka encyklopedie si ve svém blogovém seriálu "Tessellations" – o quiltech, které pokrývá v celé ploše jediný tvar bloku (dílku) – nechala hexagony (zcela pochopitelně) až nakonec a zatím napsala první díl: http://barbarabrackman.blogspot.cz/2016/04/tessellations-hexagons-1-random-shading.html
Až vyjdou další pokračování, určitě je sem doplním.
EDIT  4. 5. 2016: Barbara Brackman včera uveřejnila druhý díl o hexagonech: http://barbarabrackman.blogspot.cz/2016/05/tessellations-hexagons-2-rings-of.html
Hned pod první obrázek napsala: "I'm on a fool's errand - categorizing hexagons. But it keeps me entertained." – To se dá přeložit zhruba: Je to blánivý nápad - třídit hexagony, ale mě to pořád baví.
EDIT  11. 10. 2016: Další článek o hexagonech od Barbary Brackaman http://barbarabrackman.blogspot.cz/2016/07/tessellations-hexagons-elizabeth.html

JAK SE TO ŠIJE?
Hexagony se tradičně šijí přes šablony, tzv. english paper piesing – pro zájemce uvádím odkaz na svoji nástěnku na Pinterestu se stejným názvem: https://cz.pinterest.com/ivka22/english-paper-piecing/.
Ve větších velikostech některé ženy zvládají sešívání na stroji a samozřejmě lze šít i bez šablonek jen tak v ruce, ale čeká na vás nekonečně Y-švů... Hodně pěkných quiltů bylo k vinění na loňském PPM, neboť babiččina zahrádka byla tématem soutěžní kategorie klasických quiltů. O tom jsem psala tady: http://dobrykousky.blogspot.cz/2015/11/babiccina-zahradka-aneb-vzpominka-na-9.html

(160) Verze (a) s názvy HEXAGON a HONEYCOMB předurčuje název celého vzoru v jakýchkoliv barevných kombinacích. U názvu MOSAIC už to tak jednoznačné není, ve vyhledávači se objevují i jiné tvary a vzory, které připomínají mozaiku. Název CENTURY rozhodně není typický pro tento druh quiltu, stejně jako název POOR BOY, který se dá přeložit jako "chudák chlapec" nebo také "chudý chlapec". Název FRIENDSHIP QUILT také není pro hexagony typický, tady jde spíše o jakýkoliv quilt, jehož části vám darovali přátelé. Zde je poznámka, že jednotlivé "prázdné" hexagony nesou výšivku od přátel a pak je celý quilt sešit. HIT OR MISS se v angličtině používá jako výraz pro "náhodný", z toho vyplývá, že jednotlivé dílky byly různobarevné, netvořily žádný vzor – i tento název se objevuje u quiltů různých tvarů a vzorů.

 
160a


U verze (b) se světlé a tmavé hexagony řadí do rovných řad, název VARIEGATED HEXAGONS bych klidně tomuto vzoru přisoudila, i když se ve vyhledávači pod tímto názvem objevují i jiné vzory.

160b


Pro verze (c), (d) a (e) je v encyklopedii uveden pouze jeden název a to OCEAN WAVE, bohužel se ale toto jméno běžně používá pro vzor trojúhelníků střídaných velkými čtverci uprostřed.

160c
160d
160e

Název OCEAN WAVE je ale typický pro tento vzor


Ani u verze (f) není název typický – CHEVRON se opět používá spíše pro deky z trojúhelníků, i když zde hexagony tvoří typický véčkový vzor (což právě znamená "chevron").

160f


Verze (g) jsou velmi oblíbené hexagonové kytičky, zde se ještě navíc střídají dvě barvy v "okvětních lístkách". Ovšem název CHARM rozhodně není typický. Název A HONEYCOMB PATCH lze použít pro všechny možné hexagonové quilty, včetně těch, které mají jednotlivé hexagony složené ještě z menší dílů. A třetí název SIMPLICITY'S DELIGHT (česky bychom řekli zhruba "v jednoduchosti je krása") také nevyvolá představu právě hexagonů.

160g


Vzor (h) vychází z předchozího, jen se v kytce mění rozložení barev. Použit byl název ENDLESS CHAIN, který se běžně používá pro jiný vzor (do hexagonu všitá květina s velmi úzkými pruhy jako okvětními lístky – šest nebo osm světlých a stejný počet tmavých paprsků – více: http://mapleleafquilters.ca/blog2/?p=3706).

160h


Podle vzoru (i) se používá i český název – GRANDMOTHER'S FLOWER GARDEN. Tento název se i v angličtině hodně používá pro jakýkoliv vzor z hexagonů. Původně to zřejmě ale byl vzor jednoduchých kytek – tedy střed a šest okvětních lístků a jednotlivé květy oddělené další řadou hexagonů.

160i


I vzor (j) vychází z vrstvení dalších řad hexagonů na středové kytky, v encyklopedii je tento vzor pojmenován jako FRENCH BOUQUET nebo BRIDE'S (nevěstin) BOUQUET. Zatímco pod prvně jmenovaným najde vyhledavač spíše aplikace, druhý je typický pro úplně jiný vzor, který jsem si sama pro sebe nazvala "hvězda v kornoutu" – viz tady: http://2000freepatterns.ludug.com/brides-bouquet-quilt-pattern/

160j


Vzor (k) je asi jedním z nejpoužívanějších, jde vlastně o středové kytky s druhou řadou a oddělené další řadou. Jeho oblibě odpovídá i větší množství názvů uvedených v encyklopedii. THE HEXAGON asi nikoho nepřekvapí. OLD FASHIONED FLOWER GARDEN je další variantou názvu, který se pro tento vzor běžně používá. Při zadání názvu AUNT JEMIMA'S FLOWER GARDEN se ve vyhledávači objeví pár quiltů s hexagony, ale evidentně mi uniká nějaká americká reálie, protože jsem také viděla pár ilustrovaných obrázků černošské ženy-kuchařky :). Další název HEXAGONS nemá smysl komentovat. GRANDMOTHER'S ROSE GARDEN je zřejmě další variací na ustálené jméno, ne už tak FRENCH ROSE GARDEN, kde se opět dostáváme spíše k aplikacím. Název MARTHA WASHINGTON'S ROSE GARDEN se mnohem více používá pro vzor pod písmenem (m), kde je také uveden. Název RAINBOW TILE k tomuto vzoru moc nepatří, zato GRANDMOTHER'S FLOWER GARDEN rozhodně ano. Poslední z nadílky názvů u tohoto vzoru je COUNTRY TILE – "tile" se dá přeložit jako dlaždice či obkladačka a prostě k tomuto vzoru nepasuje.

160k


Jenom o trochu méně obsazený vzor (l), který se vyznačuje další řadou hexagonů okolo kytek, má uvedeny názvy THE WHEEL OF LIFE, který k hexagonům také nepatří, spíše se objevuje u různých kulatých bloků (kompas a pod.). Název GARDEN WALK také hexagony moc nepřipomíná. Opět je zde uveden název MARTHA WASHINGTON'S ROSE GARDEN, který ale (jak už jsem napsala výše) rozhodně patří ke vzoru (m). Dalším používaným názvem je OLD FASHIONED FLOWER GARDEN – počet řad okolo kytek zjevně není určujícím rozlišovacím prvkem vzorů... Prostě je to jedno :), totéž platí i pro další název FLOWER GARDEN. Název JOB'S TROUBLES se více používá pro úzkou čtyřcípou hvězdu – mrkněte sem: http://collection.spencerart.ku.edu/eMuseumPlus?service=ExternalInterface&module=collection&objectId=8371&viewType=detailView

160l


 Dalším možným uspořádáním vzoru z hexagonů je kosodélník – verze (m), kdy je středové kytce ze dvou stran přidán ještě jeden hexagon a pak se nabalují další řady hexagonů. Jméno THE DIAMOND FIELD tedy asi nikoho nepřekvapí a skutečně se pro tento vzor používá, ovšem používá se i pro jiné quilty z celých kosočtverců. Opět se tu objevuje název RAINBOW TILE, který není nijak typický, ale je tu konečně na místě název MARTHA WASHINGTON'S ROSE GARDEN, který se používá pro rozložení kosočtverců z hexagonů podélně i do hvězd.
EDIT 11. 10. 2016: K tomuto vzoru DIAMOND FIELD sepsala Barbara Brackmen samostatný článek v blogu: http://encyclopediaquiltpatterns.blogspot.cz/2016/07/tessellations-hexagons-6-diamond-field.html

160m


Není mi úplně jasné, čím se liší vzor (n) od vzorů (i), (j) či (k), ale jsou tu zapsány další jména – pro změnu typické HONEYCOMB, ale třeba i SIX-SIDED PATCHWORK, který je sice možné použít, ale je dost všeobecný. Nepřekvapí oblíbený HEXAGON PATCHWORK a je tu i další variace na kytici: COLONIAL BOUQUET, které opět patří spíše aplikacím.

160n
EDIT 11. 10. 2016: Barbara Brackman na svém novém blogu zveřejnila další díl o hexagonech - tzv. MEDAILONECH a píše, že by z nich zřejmě učinila skupinu (160z). Více zde:
http://encyclopediaquiltpatterns.blogspot.cz/2016/06/tessellations-hexagons-3-medallions.html
Další pěknou skupinou hexagonových quiltů jsou tzv. MEDILON STARS:
http://encyclopediaquiltpatterns.blogspot.cz/2016/06/tessellations-hexagons-4-medallions.html
Quilty složené z kosočtverců tzv. DIAMOND FIELD:
http://encyclopediaquiltpatterns.blogspot.cz/2016/07/tessellations-hexagons-6-diamond-field.html
Quilty složené z menších hvězd – REPEATED STAR SHAPES:
http://encyclopediaquiltpatterns.blogspot.cz/2016/07/tessellations-hexagon-7-repeated-star.html

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...