Translate

čtvrtek 28. dubna 2016

BLOKY *7* – ONE PATCH: pětiúhelníky

Pětiúhelníky jsou velmi speciální skupinou mnohoúhelníků a pokud jimi chcete pokrýt plochu, musíte se hodně snažit. Autorka encyklopedie, ze které čerpám – a na jejíž blog sem dávám spoustu odkazů – v článku věnovaném pětiúhelníkům hned v úvodu ukazuje, že klasický pentagon v ploše nefunguje :) TADY
   Naopak tamtéž najdete pětiúhelníky – tzv. domečky – které celou plochu pokryjí v pohodě.
V ploše také budou fungovat pětiúhelníky vytvořené rozpůlením pravidelného šestiúhelníku – řez se nevede z rohu do rohu, ale z prostředku protilehlých stran. Tyto dva typy pětiúhelníků pokrývajících plochu v encyklopedii nenajdete.
   Že jde o zcela výjimečný x-úhelník, se dozvíte i v tomto pěkném článku, ze kterého je následující obrázek: http://technet.idnes.cz/vedci-objevili-novy-petiuhelnik-dah-/veda.aspx?c=A150812_181638_veda_pka(158) Jediný pětiúhelníkový quilt uvedený v encyklopedii pod jménem BAT WINGS, jsem na internetu nikde nenašla. A vlastně ani žádný jiný, proto jsou u dnešního krátkého článku jen ilustrace.

158
Zajímalo by mne, jestli jste někdy někdo viděl pětiúhelníkový quilt na vlastní oči.

Pro zpestření doporučuji také přečíst článek o x-úhelnících, které v ploše nefungují a čím se doplňují:
http://barbarabrackman.blogspot.cz/2016/02/tessellations-8-what-wont-work.html

A příště už jsou na řadě šestiúhelníky, kterým je v encyklopedii věnováno 1,5 strany.

2 komentáře:

  1. Ještě jsem neviděla, ale vlastně jo, takové šipky složené do kříže http://sotakhandmade.blogspot.cz/2016/04/epp-crosses-very-slow-progress.html. Spíš by to byla dobrá výzva, jestli něco takového neušít :)

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...