Translate

pondělí 30. listopadu 2015

Jak malé kousky látek lze koupit?

Propadla jsem kouzlu tzv. scrapu, tedy šití quiltů z nejrůznějších zbytků a kousků látek... Princip je jednoduchý: shromáždit co nejvíc různorodých látek. Scrapové deky se šijí v tradičních vzorech, nepoužívá se ale metráž, nýbrž ony kousky... Například, pokud budu chtít deku v barvách bílé a modré, nesáhnu po pár metrech jedné bílé látky a jedné modré látky, ale půjdu do pytle s modrými  kousky látek a do pytle s kousky bílých, či spíše neutrálních látek. Asi takhle:

Autorkou quiltu je Bonnie K. Hunter. Převzato ZDE


Když se věnujete patchworku dostatečně dlouho, zásoby látek se vám doma utvoří jaksi samovolně, neb je všeobecně uznávanou pravdou to, že patchworkářky jsou zároveň sběratelkami látek. Také příbuzní a přátelé zhusta využijí možnosti zbavit se tkanin (v různé a hrůzné kvalitě) jinak, než vyhozením do popelnice (což je jim většinou líto). Jak nakládat s těmito zbytky a dary napíšu v pokračování tohoto článku.
   Co když ale doma žádné zásoby nemáte, nebo nešijete tak dlouho, aby byly vrstvy usazených látek dostatečně vydatné? Není to zas až tak velký problém. Prodejci látek se samozřejmě snaží přizpůsobit poptávce a tak lze v nabídkách obchodů nalézt různé kreativní balíčky, výhodná balení či podobně nazvané položky. Také se často používají ustálené anglické termíny – a já se konečně dostávám k tomu, o čem chci celou dobu psát... Totiž o tom, co ty termíny znamenají a co získám koupí těchto konkrétních balení... Někdy jsou různě velké kusy látek nabízeny jednotlivě, někdy výrobci či prodejci připravují balení látek ladících k sobě, většinou ze stejné kolekce jednoho výrobce. To je výhodné hlavně proto, že látky k sobě barevně opravdu ladí a jsou (většinou) i z úplně stejného materiálu. 
  
Pack či Bundle (a několik dalších výrazů) - balení několika kusů stejné velikosti 

One Yard yardový kus látky (yard = 0,9144 m), v našich podmínkách je to metr látky v celé šíři... (přesně 36x44 palců = 36"x44" = cca 91,5x112 cm). Hodí se pro větší projekty, či když plánujete větší bloky.
Pozn.: Tuzemské bavlněné látky mívají šíři 140 cm, zahraniční většinou cca 110 cm – s tím je třeba počítat při výpočtu na konkrétní projekt... v českých e-shopech proto bývá dobrým zvykem šíři metráže uvádět v popisu, v zahraničí se přepokládá těch cca 110 cm (44 palců =  111,76 cm). 

Half Yard  půlyard látky v celé šíři (cca 18"x44" = cca 46x112 cm)

Fat Quater překladače vám většinou vyplyvnou různé zajímavé termíny (tuk čtvrtletí), ale já bych to přeložila jako "plná čtvrtina", jde o půlku půlyardu, tzn. půlku šíře (18"x21" = cca 46x53 cm). Je to určitě nejoblíbenější díl látky, který se dá koupit, běžně značený jen zkratkou FQ. Hodí se vždycky :o))) Je skladný, akorát na jeden či dva bloky (a třeba ještě zbyde)... :o)))
Pozn.: U nás se můžete setkat s více rozměry – ze 140 cm šíře se buďto udělá pravý FQ, tedy cca 50x70 cm. Někdy ale prodejce připraví z půlmetru šíře tři čtverce (tedy cca 50x45 cm), nebo podle ustálené velikosti připraví těch cca 46x53 cm.

Fat Eighth – osmina, tedy 9"x21" (= 23x53 cm)

Layer Cakes – takto se označují balíčky kousků látek velikosti 10"x10" (= cca 25,5x25,5 cm)
Pozn.: Kousky látek v této velikosti a menší se jednotlivě moc neprodávají... viděla jsem to snad jen na e-bay. Jde přeci o to dostat v jednom balení co nejvíce různých kousků látek :o)))

Lolly Barbalíčky kousků látek velikosti 5"x10" (= cca 13x25,5 cm)

Charm Packs balíčky kousků látek velikosti 5"x5" (= cca 13x13 cm)

Mini Charm Packs balíčky kousků látek velikosti 2,5"x2,5" (= cca 6,5x6,5 cm)


Jelly Rolls – balíčky pruhů látky široké 2,5" a dlouhé cca 42" (= cca 6,5x107 cm). I z těchto pruhů se dají ušít pěkné deky. Existují knihy, které se věnují šití pouze z jelly rolls. Jsou velmi oblíbené, protože je to jednoduché šití, jako dělané pro začátečníky, nebo prostě pro ty, kteří nechtějí sami vymýšlet nějaké vzory a pak složitě měřit a řezat látky. 


Více doporučuji ZDE (pouze na vlastní nebezpečí!!!).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...