Translate

čtvrtek 5. listopadu 2015

Projekt Kazachstán... aneb Vzpomínka na 9. PPM č. 6

Další zajímavou kolekcí, která se objevila na letošní PPM byl rozhodně projekt Kazachstán. Dovoluji si použít informace, které byly uvedeny u této části výstavy:

1001 a jedna noc

Textilní experimenty a zážitky s látkami z Kazachstánu

Kdo někdy navštívil Střední Asii, ocitl se ve zcela jiném světe, záhadném a pohádkovém. Projdete-li se po některém z legendárních bazarů, máte pocit, že jste prožili cestu časem. Čilý ruch má mnohasetletou tradici, jen zde se můžete setkat s tradičním řemeslným uměním.
   Pana Wolfganga Eibische, který byl mnoho let ředitelem BERNINA pro východní Evropu, napadlo, jaký kreativní ohlas by u evropských quiltařek našly látky z orientálních bazarů s neobvyklým designem, barvami a materiálem.
   Nemýlil se. Již na 7. Prague Patchwork Meeting v roce 2013 byla vystavena kolekce látek z Turkmenistánu a při oceňování těch nejlepších předal pan Eibisch organizátorům další tašku látek, tentokrát z Uzbekistánu. Na 8. PPM byl pak představen výsledek za účasti českých, slovenských a německých autorek. Výstava následně putovala do Lipska, Petrohradu a Moskvy.
   Pro 9. Prague Patchwork Meeting byly z látky zakoupené na bazaru v Alma Atě další výzvou, formát a podmínky znovu určily quiltařky z Bohemia Patchwork Klubu. Pozvání na účasti nově přijaly i autorky z Velké Británie pod patronací Quilter's Guild of the British Isles.
   Projekt vznikl a je dále rozvíjen díky svým dvěma patronům: panu Wolfgangu Eibischovi, který látky zakoupil a paní Janě Štěrbové, která umožnila jeho vystavení a spolu s českými kolegyněmi vytvořila zadání a zorganizovala mezinárodní spolupráci.
   Projekt bude následně vystaven na několika evropských textilních akcích v roce 2016.


Projekt Kazachstán

Projekt s mezinárodní účastí byla zahájen v Art quilt clubu při BPK v roce 2014. Podle pravidel projektu bylo třeba zapracovat kazachstánské látky dodané p. Wolfgangem Eibishem (Bernina) do quiltu 50x50 cm s černým pozadím. (Pozn. red.:  Později byla doplněna možnost použít i tmavě červené nebo tmavě zelené pozadí).
Celkem bylo vytvořeno českými, slovenskými, německými a anglickým patchworkářkami 52 quiltů.


Můj příspěvek k tomuto projektu je druhý zprava nahoře...Další fota najdete uvnitř článku...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...